Poszukiwania zamienników sworzni przedniego zawiszenia

Sprawy techniczne związane z modelmi serii K, czyli rzędówki 4 cylindrowe - S, R, R Sport, RS, LT, GT...

Moderatorzy: Grzesiek, Tank

Postautor: wojtekooo » środa 25 kwie 2018, 07:07

Miesiąc temu wymieniłem oba sworznie w k 1300gt na firmę frap , po przejechaniu 1800 km pojawił sie luz na dolnym sworzniu , Pan z boxer-parts powiedział ze nigdy nie miał takiego przypadku i kazał zdemontować i odesłać , Reklamacja rozpatrzenie ok 14 dni , ale to lipa bo czym jeździć?
puki co luz nie jest zbyt duży potestuję to jeszcze z 1000 km i będę obserwował postępy dalszego zużycia ,

Przy wymianie wyzej wymienionych sworzni wpadła mi taka konkluzja do mysli , oto sworzeń na fotce lewy ori bmw górny prawy renault master iii sworzeń przedniego wahacza
Obrazek
Obrazek

oba są produkcji TRW , master ma trzpień stożkowy ale myślę że bez problemu tokarz zrobi to tak jak jest w bmw , czemu o tym piszę dlatego że ten od busa kosztuje 70 zł :) odnosnik do allegro http://allegro.pl/sworzen-wahacza-maste ... 96911.html
dół obu sworzni jest taki sam , ,średnica, skok, długość gwintu , inny jest rozmiar klucza ale to nie problem :

co do dolnego dziś zawizę do zaprzyjaznionej hurtowni z cześciami dolny sworzeń , prawdopodobnie citroeny cos takiego miały
"Jeśli wszystko jest pod kontrolą to znaczy, że jedziesz zbyt wolno."
(Mario Andretti)
Awatar użytkownika
wojtekooo

Re: Poszukiwania zamienników sworzni przedniego zawiszenia

Postautor: bartosik » środa 25 kwie 2018, 20:30

taka ciekawostka,że u mnie też był luz na dolnym sworzniu,więc wymieniłem go właśnie na FRAP-A i lipa,nowy i też ma luz,chyba nawet większy niż stary TRW,będę się przymierzał do wymiany ale na orginał
bartosik

Postautor: mlody_erni » środa 25 kwie 2018, 20:52

NIE ROZ DA JE BA NA
R1150 Robert- był i nima :(
R1200 RoberT- w końcu yes :)
Awatar użytkownika
mlody_erni
Pilnuję porządku
Pilnuję porządku

Postautor: wojtekooo » środa 25 kwie 2018, 21:48

9 lat to dużo od ostniego postu :)
(Mario Andretti)
Awatar użytkownika
wojtekooo

Postautor: Promo » poniedziałek 14 maja 2018, 11:22

Wojtekooo, daj znać jak potoczył się ten temat dalej, bo właśnie mój motocykl stoi u mechanika i w tym tygodniu muszę zdecydować czy wymieniać sworznie czy zostawić tak jak jest.
Sam nie chcę przepłacać za część która ma oryginalne logo. Wolę kupić tańszy zamiennik, ale jeśli da się wsadzić coś innego to też spoko.
Promo

Postautor: wojtekooo » czwartek 24 maja 2018, 07:34

właśnie sie dowiedziałem że chłopaki w intercarsie znalezli mi dolny przegub, od jakiegoś peżota :) , bedę miał go lada dzień wiec dam tokarzowi do dorobionie tulejki , bo samochodowe są stożki a w bmce jest walec
(Mario Andretti)
Awatar użytkownika
wojtekooo

Postautor: Siwy_Dym » czwartek 24 maja 2018, 08:35

wojtekooo pisze:właśnie sie dowiedziałem że chłopaki w intercarsie znalezli mi dolny przegub, od jakiegoś peżota [emoji3] , bedę miał go lada dzień wiec dam tokarzowi do dorobionie tulejki , bo samochodowe są stożki a w bmce jest walec

Tylko powierzchnia jest utwardzana a Ty chcesz ja usunąć ???[emoji3]
Awatar użytkownika
Siwy_Dym

Postautor: BMW-YES-YES! » czwartek 24 maja 2018, 18:54

Siwy_Dym pisze:
wojtekooo pisze:właśnie sie dowiedziałem że chłopaki w intercarsie znalezli mi dolny przegub, od jakiegoś peżota [emoji3] , bedę miał go lada dzień wiec dam tokarzowi do dorobionie tulejki , bo samochodowe są stożki a w bmce jest walec

Nie wiem jak Ty, ale ja odniosłem wrażenie że Kolega daje sworzeń tokarzowi by ten stożek "ubrał" w tulejkę i w ten sposób sprowadził/zredukował konusa do roli walca... :mur
"Z każdym dniem rośnie liczba tych, których-aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści - musisz całować w doopę i zapalać im szabasowe świece." "By dowiedzieć się kto wami rządzi sprawdźcie kogo nie wolno wam krytykować”!Voltaire
Awatar użytkownika
BMW-YES-YES!

Postautor: wojtekooo » czwartek 24 maja 2018, 22:26

jeszcze nie ma tego sworznia i nie wiem co z nim zrobię
(Mario Andretti)
Awatar użytkownika
wojtekooo

Postautor: wojtekooo » czwartek 24 maja 2018, 22:29

ale coś zrobię :)
(Mario Andretti)
Awatar użytkownika
wojtekooo

Postautor: wojtekooo » czwartek 24 maja 2018, 22:30

BMW-YES-YES! pisze:
Siwy_Dym pisze:

Nie wiem jak Ty, ale ja odniosłem wrażenie że Kolega daje sworzeń tokarzowi by ten stożek "ubrał" w tulejkę i w ten sposób sprowadził/zredukował konusa do roli walca... :mur

brawo TY :)
(Mario Andretti)
Awatar użytkownika
wojtekooo

Postautor: Siwy_Dym » czwartek 24 maja 2018, 23:29

BMW-YES-YES! pisze:
Siwy_Dym pisze:

Tak, źle doczytałem zamiary [emoji854]

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Siwy_Dym

Postautor: BMW-YES-YES! » piątek 25 maja 2018, 20:38

Siwy_Dym pisze:Tak, źle doczytałem zamiary [emoji854]
Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Nie szkodzi Siwy_Dymie - errare humanum est. Liczy się dobrowolne, pełne pokory przyznanie się penitenta do win nawet niezamierzonych. W/w pokorna postawa winnego znakomicie ułatwia ułaskawienie a nawet wydanie wyroku uniewinniającego, co niniejszym czynię i wszem wobec forumowej parafii łaskawie ogłaszam. :mur :haha :haha
Jako że każdy z użytkowników najlepszej marki świata prędzej/później będzie miał pod kierą luźniej Kolegę wojtekooo uprasza się o szczegółowe informowanie forumowej parafii o postępach w adaptacji sworznia a dźwięczność zainteresowanych zaiste wielką będzie. :yahooo :yahooo
"Z każdym dniem rośnie liczba tych, których-aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści - musisz całować w doopę i zapalać im szabasowe świece." "By dowiedzieć się kto wami rządzi sprawdźcie kogo nie wolno wam krytykować”!Voltaire
Awatar użytkownika
BMW-YES-YES!

Postautor: bartosik » piątek 15 cze 2018, 17:28

jak tam wyszło kolego wojtekooo z twoim pomysłem apropo sworzni? ja zapodałem oby dwa sworznie oryginalne z aso,cena kosmos 550zł za sztukę,ale mam spokój na 60 000 km,przynajmniej tyle u mnie wytrzymały,przy dokręcaniu nakrętki sworznia siłą 130 Nm o ile się nie mylę która wchodzi z wachacz trzeba zablokować w jakiś sposób trzpień,bez specjalnej nasadki się nie obędzie,czy jest jakiś inny patent?
bartosik

Postautor: BMW-YES-YES! » piątek 15 cze 2018, 18:20

bartosik pisze:jak tam wyszło kolego wojtekooo z twoim pomysłem apropo sworzni? ja zapodałem oby dwa sworznie oryginalne z aso,cena kosmos 550zł za sztukę,ale mam spokój na 60 000 km,przynajmniej tyle u mnie wytrzymały,przy dokręcaniu nakrętki sworznia siłą 130 Nm o ile się nie mylę która wchodzi z wachacz trzeba zablokować w jakiś sposób trzpień,bez specjalnej nasadki się nie obędzie,czy jest jakiś inny patent?

A nie masz tam w oryginale sworznia wydrążonego gniazda na klucz inbusowy? Wsadzasz w końcówkę sworznia inbus i spoko dokręcasz - albo oczkowym (wstępnie, do osiągnięcia sworznia się w otworze "zacięcia") albo nasadowcem z wyciętym w rurce klucza okienkiem przez które wsadzasz w trzpień rzeczony inbus... Nasadowcem - bo na ten klucz w końcówce procesu dokręcania łatwo "podłączysz" klucz dynamometryczny, do oczkowego raczej sie Nida... :mur
Możesz też zastosować nasadowy bez spec-okienka, zakończony u góry sześciokątem przez otwór w którym rzeczony inbus włożysz do trzpienia a za sześciokąt aż do momentu "zakleszczenia" sworznia możesz kręcić dowolnym kluczem. Gdy osiągniesz jego zaciśnięcie - wyjmiesz inbus i dynamometrykiem via ten sześciokąt dociągniesz do naznaczonych 130 Nm.
Awatar użytkownika
BMW-YES-YES!

Postautor: bartosik » piątek 15 cze 2018, 20:49

fajnie,wszycho rozumiem,dziękuję za pomoc.
bartosik

Wróć do Garaż - seria K