Jak sprawdzić czy moto jest proste?

Sprawy techniczne związne z modelami serii R, czyli wszystkie boxery: GS, GS ADV, GS LC, GS ADV LC, R, S, RS, RT, C, CL...

Moderatorzy: Grzesiek, Tank

Jak sprawdzić czy moto jest proste?

Postautor: Staszek.S » piątek 17 lis 2017, 06:50

No właśnie...
Niby ślad robi jeden (mokra opona, suchy asfalt).
Ale wiem że był uderzony, choćby po tym że owiewki w kilku miejscach przytarte, podobnie jak podnóżki i sety, a prawą skrzywioną kierownicę sam wymieniałem.
Po puszczeniu kierownicy ściąga troszkę w prawo. Niewiele, ale jednak.
Będę na zimę zdejmować owiewki wszystkie do malowania, więc moje rt będzie gołe.
No i teraz właśnie, czy mając moto z wnętrznościami na wierzchu, da się go w warunkach domowo garażowych jakoś pomierzyć, żeby sprawdzić czy prosty?
jakieś konkretne punkty na ramie itp, tak jak w samochodach się robi ?
Staszek.S

Re: Jak sprawdzić czy moto jest proste?

Postautor: mlody_erni » piątek 17 lis 2017, 07:21

Jakie moto?
NIE ROZ DA JE BA NA
R1150 Robert- był i nima :(
Awatar użytkownika
mlody_erni
Pilnuję porządku
Pilnuję porządku

Postautor: Staszek.S » piątek 17 lis 2017, 08:36

R1100rt
Staszek.S

Postautor: Docent » piątek 17 lis 2017, 09:24

Sztywna konstrukcja do tego stopnia,że jeśli nie ma:
-pęknięć na uszach aluminiowej ramy przedniej
-wyłamanej flanszy skrzyni biegów POD rozrusznikiem (trzeba go zdjąć)
-wyrwanego odlewu NA silniku (szpilka stalowego podciągu przedniej ramy)
- krzywych rur chromowanych zawieszenia (kręcimy i nie ma się bujać)
-cofniętego,przekoszonego mocowania przegubu telelevera w wahaczu (płaszczyzna pod nakrętką ma być zgodna z płaszczyzną wahacza, proste linie boczne. Brzydkie ,oryginalne spawy POD wahaczem)
-źle złożonego zawieszenia przedniego
- brak luzu na łożyskach PG- wahacz
to motocykl prowadzi się prosto.
Inna sprawa,że w wielu egzemplarzach bokserów obserwuję lekkie ściąganie w prawo co może mieć inne źródło np krzywizna drogi, opony itp.
Awatar użytkownika
Docent

Postautor: Staszek.S » piątek 17 lis 2017, 10:13

Super..dzieki wielkie...jak pościągam owiewki to wydrukuje instrukcję i bede badac :)
W razie cos bede dopytywać...
Rozumiem ze nie ma danych takich jak dla aut - ze np odległość punktu A od punktu B ma wynosić 2133 mm i nie inaczej ?:)
Pytam, bo np w przypdku airboxa, dolne uszy, te od przodu, sa nie przykrecone bo nie zgrywaja się otwory w airboxie z tymi w konstrukcji metalowej..brakuje 2-3 mm a airboxa bardziej w przód przesunąć się nie da...stad podejrzenie ze cos może być nie tak..
Zawieszenie przod, PG i wahacz mam posprawdzane
Staszek.S

Postautor: BMW-YES-YES! » piątek 17 lis 2017, 18:08

Opcja "mokrego śladu" niestety nie zawsze zdaje egzamin a to z powodu że przednia guma węższą jest od tylnej, i jeśli drugi ślad spowodowany ew. przekosem mieści się w śladzie szerszym tylnej gumy to nici z tej metody... Pewnym remedium jest?powinno moim zdaniem być? to: natłuc ze 4-5 atm. w oba koła i przejechać po mokrym, może z w ten sposób zawężonych śladów wyjdzie jakaś prawda o ew. "skoliozie"??
ps. można też zrobić tak: ustawić na równej drodze kamerkę na kawałku kartonu (coby "brała" tuż nad powierzchnią drogi) i jechać na nią w osi obiektywu. Tuż "przed" niech ją ktoś z kartonikiem wyciągnie w bok - ogląd filmu może dużo powiedzieć o ew. niesymetrii kół... Tylną dobrze by było jakoś pojaśnić (kreda? farba emulsyjna? wapno?), coby przednia czarna dobrze była widoczna na jej tle.
"Z każdym dniem rośnie liczba tych, których - aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści musisz całować w doopę i zapalać im szabasowe świece." "By dowiedzieć się kto wami rządzi sprawdźcie kogo nie wolno wam krytykować”!Voltaire
Awatar użytkownika
BMW-YES-YES!

Postautor: J_K_K » piątek 17 lis 2017, 23:13

Staszek.S pisze:jakieś konkretne punkty na ramie itp, tak jak w samochodach się robi ?

Ogólnie to takie dane takie istnieją, skoro firmy jak Ratka Mikołów, czy Busko, oferują laserowy ich pomiar.
Pytanie, czy ktoś mający takie urządzenie, zechce te dane udostępnić.
Pozdrawiam

Jarek
Awatar użytkownika
J_K_K

Postautor: żużu » sobota 18 lis 2017, 08:43

Jak wyglądają opony? Z doświadczenia - w moim na powrocie z Korsyki miałem zjechane do zera lacie. Moto się prowadziło wyjątkowo gównianie, waliło się w winkle. Po zmianie na nowy komplet wszystko zniknęło. Sprzęt zaczął się prowadzić idealnie.

Żużu '77, Cieszyn, R12RT '05
Awatar użytkownika
żużu

Postautor: Staszek.S » sobota 18 lis 2017, 10:45

Przód ma niecałe 5 tys...zakladany na początku lipca...
Tyl do wymiany ale zużyty równo, bez ząbków i innych takich...po prostu po 1 stary jest, po 2 mało mięsa już...
Staszek.S

Postautor: mlody_erni » sobota 18 lis 2017, 10:56

Moja prościótka Baśka widoła mnie lekko na prawe manowce szosy.
Nowe opony sprawiły, że przez pierwsze 300 km przepadała w zakrętach. Potem było ok.
NIE ROZ DA JE BA NA
R1150 Robert- był i nima :(
Awatar użytkownika
mlody_erni
Pilnuję porządku
Pilnuję porządku

Postautor: Staszek.S » sobota 18 lis 2017, 11:44

To ze opony ważne to jasne jest...
Ale mi również o wrazania hmm garażowe chodzi...nie tylko z jazdy..
Np wspomniany kłopot z poprawnym spasowaniem airboxa...
Albo nie do końca schodzące się ze soba plastiki np. Czachy i jej wypełnienia od strony zegarow..po bokach przy lusterkach z jednej strony pasują do siebie a z drugiej mam 1-2 mm szczelinke...
Jeśli mam w niego inwestować nie tylko w opony paliwo i oleje zeby jakoś jeździł, ale tez żeby wygladal i zostawić go na dłużej, a chciałbym, to wole wiedzieć co mam :) poza tym, jeśli cos jest krzywe, nocowania owiewek, stelaż czachy czy cos....to zdjęte w zimie wszystkie owiewki i bak to okazja żeby zrobić porządnie...:)
Staszek.S

Postautor: Docent » sobota 18 lis 2017, 11:56

Wyluzuj opaski na rurach dolotowych, wysuń je z airboxu. Ona najczęściej prężą i uniemożliwiają prawidłowe ustawienie na śrubach. Możliwe także,że moto miało podnoszoną t ramę i przytrzaśnięto airboxem przewód wysprzęglania lub kable ; regulator ciśnienia paliwa i jego rurki mogą być nie w swoim miejscu. Sprawdź to.
Prostowanie stelaża czachy jest b. upierdliwe ale da się jeśli masz duuuuuuuuuuużo czasu i samozaparcie :D
Awatar użytkownika
Docent

Postautor: Miro64 » poniedziałek 20 lis 2017, 18:31

Podejrzewam,że moje info Tobie już się raczej nie przyda, jednak podpinając się pod temat zostawię informację dla innych użytkowników forum na zasadzie "dobrze wiedziec". Jakiś czas temu rozmawiałem z pracownikiem serwisu BMW Pawelec w Nowym Tomyślu /właśnie szukałem wówczas sprzętu/ i dowiedziałem się , że m.in. dokonują profesjonalnego pomiaru ramy motocykla. Jednak jest to bolesna diagnostyka szczególnie dla portfela, bo za badanko krzyczą sobie chyba 400 lub 500 złociszy. Możliwe , że inne serwisy też dysponują takim sprzętem, jednak nie sprawdzałem, więc nie wiem. Być może ktoś kiedyś np. przed zakupem moto, mając wątpliwości będzie chciał skorzystać z takiego badania. Pozdrawiam.
Miro R1200RT 2013
Miro64

Postautor: Staszek.S » poniedziałek 20 lis 2017, 22:50

Docent pisze:Wyluzuj opaski na rurach dolotowych, wysuń je z airboxu. Ona najczęściej prężą i uniemożliwiają prawidłowe ustawienie na śrubach. Możliwe także,że moto miało podnoszoną t ramę i przytrzaśnięto airboxem przewód wysprzęglania lub kable ; regulator ciśnienia paliwa i jego rurki mogą być nie w swoim miejscu. Sprawdź to.
Prostowanie stelaża czachy jest b. upierdliwe ale da się jeśli masz duuuuuuuuuuużo czasu i samozaparcie :D

Zabawa z dolotem nic mi nie zmieni... problemem jest to że 'przednia' ścianka puszki airboxa, na styk dochodzi do wielkiego kawała metalu (który zapewne skrzynią jest) i nie ma bata, nie przesunie sie bardziej do przodu...A musiałeby co najmniej jeszcze z 10 mm żeby dało się to skręcić...
Coś mi mówi że jednak doginania stelaża czachy nie uniknę... Mam dwa miejsca szczególnie podejrzane.. prawy górny róg czachy i nie do końca ładne zejście sie plastików, oraz prawą dużą owiewkę w połowie jej wysokości, w okolicach kolanka wydechu... też coś nie bardzo tam pasuje :) Coś mi mówi że bez młota to nie będzie robota...
BTW - może ktoś z Was pokazać w 1100rt (lub innym 1100 jeśli ma tak samo) jak rozwiązane jest mocowanie linki gazu do prawej klamki ? Dziś odkryłem że czegoś, jakiegoś elementu chyba brakuje i linka się na 2 trytytkach trzyma... Niby wszystko działa, ale jeśli mam zmieniać obudowę rolgazu to wolałbym wiedzieć :)
Chyba wogóle przemianuję ten wątek na coś w stylu 'projekt odbudowa RT, 100 pytań do' i będę wklejać postępy wraz z wieloma kolejnymi pytaniami, zamiast zakładać miliony wątków :):)
Staszek.S

Postautor: Staszek.S » wtorek 21 lis 2017, 10:37

Pytanie... ponieważ odkryłem, że moje prawe lusterko jest bezczelnie na śrubki z nakrętkami do owiewki przykręcone...
Czy gdzieś da się luzem kupić te śrubki/kołki z kulką na końcu, na których oryginalnie lusterko sie trzyma ?
W boxer-parts nie widzę... :(
Staszek.S

Postautor: wielebny67 » wtorek 21 lis 2017, 10:38

Staszek.S pisze:Pytanie... ponieważ odkryłem, że moje prawe lusterko jest bezczelnie na śrubki z nakrętkami do owiewki przykręcone...
Czy gdzieś da się luzem kupić te śrubki/kołki z kulką na końcu, na których oryginalnie lusterko sie trzyma ?
W boxer-parts nie widzę... :(
Bmwstore.pl
Rzadko rozmawiam z absolwentami szkół wyższych,ale gdy mi się zdarzy najczęściej proszę o duże frytki :-)
Awatar użytkownika
wielebny67

Postautor: Staszek.S » wtorek 21 lis 2017, 11:06

Ni ma...albo ja nie umiem znalesc...jest tylko kierunkowskaz lampka...czesci obudowy niet...
Staszek.S

Postautor: wielebny67 » wtorek 21 lis 2017, 11:26

Staszek.S pisze:Ni ma...albo ja nie umiem znalesc...jest tylko kierunkowskaz lampka...czesci obudowy niet...
Kużwa nr 4 ?https://www.bmwstore.pl/pl/katalog/diagram/46_0340-lusterko/i51679/r1997/m04
Rzadko rozmawiam z absolwentami szkół wyższych,ale gdy mi się zdarzy najczęściej proszę o duże frytki :-)
Awatar użytkownika
wielebny67

Postautor: Staszek.S » wtorek 21 lis 2017, 12:00

Podziękował serdecznie :) o to chodziło:)
Staszek.S

Postautor: Staszek.S » środa 22 lis 2017, 09:33

Staszek.S pisze:BTW - może ktoś z Was pokazać w 1100rt (lub innym 1100 jeśli ma tak samo) jak rozwiązane jest mocowanie linki gazu do prawej klamki ? Dziś odkryłem że czegoś, jakiegoś elementu chyba brakuje i linka się na 2 trytytkach trzyma... Niby wszystko działa, ale jeśli mam zmieniać obudowę rolgazu to wolałbym wiedzieć :)

Pokaże ktoś ?:)
Staszek.S

Postautor: wielebny67 » środa 22 lis 2017, 09:53

Staszek.S pisze:
Staszek.S pisze:BTW - może ktoś z Was pokazać w 1100rt (lub innym 1100 jeśli ma tak samo) jak rozwiązane jest mocowanie linki gazu do prawej klamki ? Dziś odkryłem że czegoś, jakiegoś elementu chyba brakuje i linka się na 2 trytytkach trzyma... Niby wszystko działa, ale jeśli mam zmieniać obudowę rolgazu to wolałbym wiedzieć :)

Pokaże ktoś ?:)
Stasio [emoji16] tu masz wszystko rozpisane na częsci piierwsze zobacz czy czegoś brakuje [emoji16]https://www.bmwstore.pl/pl/katalog/grupa/32-uklad-kierowniczy/i51679/r1997/m05
Awatar użytkownika
wielebny67

Postautor: Staszek.S » środa 22 lis 2017, 10:05

Ojcze wielebny :) Dziękuję Ci zadobre chęci, ale to nie załatwia mi sprawy... Te schematy widziałem, podobnie jak niemal identyczne w serwisówce w którą jestem zaopatrzony...
Na oko wszystkie elemanty są... ale tez mój pożal się Boże poprzednik, trytytek nie założył bez powodu... Ze schematu, a w każdym razie z takich złożeniówek, nie umiem sobie wydedukować co jest nie tak, dlatego poprosiłem o zdjęcie... chodzi o dokładnie to miejsce, w którym linka w pancerzu, dochodzi o prawego uchwytu... Cos mam namotane...Po południu ja postaram się zrobic fotkę - może ktoś cos podpowie :)
Staszek.S

Postautor: jerzyn » czwartek 23 lis 2017, 11:00

wielebny67 pisze:
Staszek.S pisze:Ni ma...albo ja nie umiem znalesc...jest tylko kierunkowskaz lampka...czesci obudowy niet...
Kużwa nr 4 ?https://www.bmwstore.pl/pl/katalog/diagram/46_0340-lusterko/i51679/r1997/m04

Ok. a jak znaleźć tę druga część? Taki koszyczek czy jak tam zwał, to co w obudowie i wchodzi na ten kołek :wink:
jerzyn

Postautor: wielebny67 » czwartek 23 lis 2017, 11:05

jerzyn pisze:
wielebny67 pisze:

Ok. a jak znaleźć tę druga część? Taki koszyczek czy jak tam zwał, to co w obudowie i wchodzi na ten kołek :wink:
Zadzwonić do aso ?
Awatar użytkownika
wielebny67

Postautor: Staszek.S » czwartek 23 lis 2017, 11:16

W aso gowno wiedza ;) sprawdzałem...
Ta czesc koszyczkowa nie wysteuje oddzielnie..
Trzeba kupić cala płytkę mocujaca z 3 takimi koszyczkami..250 pln mniejwiecej...
Staszek.S

Postautor: Staszek.S » poniedziałek 27 lis 2017, 23:06

No dobrze... to jeszcze raz...
Tak wygląda moja prawa klamka i mocowanie linki gazu...
Czy ktoś może podpowiedzieć co jest nie tak, czego brakuje, ewentualnie pokazać swoją ??

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Staszek.S

Postautor: jerzyn » poniedziałek 27 lis 2017, 23:11

Nie powiem Ci co brakuje ale to wygląda na strasznie umęczone i zaniedbane moto. To z Wysp?
jerzyn

Postautor: Staszek.S » poniedziałek 27 lis 2017, 23:15

No cóż... zimę ma przed sobą, choć pierwszą młodość również też niestety...
Od kupna w stanie umiarkowanie średnim, przejechał ze mną ponad 6tyś w tym sezonie bez żadnego focha, więc obiecałem mu co nieco w przerwie sezonu :)
nie mniej jednak, zdjęcie z bliska z lampą telefonem, zawsze wyolbrzymia mankamenty powierzchni - w rzeczywistości wizualnie nie jest tragicznie :)
Staszek.S

Postautor: Staszek.S » środa 29 lis 2017, 16:34

I co ? Nikt nie pomoże ?:(
Staszek.S

Postautor: Docent » piątek 01 gru 2017, 12:30

Jest wyraźnie skrócona tuleja linki- taki czarny plastik wchodzący w manetkę. Możliwe,że linka się zerwała i ktoś szukał metody na ponowny jej montaż skracając pancerz. Czy dobrze zrozumiałem pytanie? Małe zdjęcia; nie widać wszystkiego.
Awatar użytkownika
Docent

Następna

Wróć do Garaż - seria R