Jakie opony do RT

Sprawy techniczne związne z modelami serii R, czyli wszystkie boxery: GS, GS ADV, GS LC, GS ADV LC, R, S, RS, RT, C, CL...

Moderatorzy: Grzesiek, Tank

Re: Jakie opony do RT

Postautor: jerzyn » wtorek 14 lis 2017, 00:32

:hapy
Ostatnio zmieniony wtorek 14 lis 2017, 00:34 przez jerzyn, łącznie zmieniany 1 raz
jerzyn

Postautor: jerzyn » wtorek 14 lis 2017, 00:33

Poprawnie to jest, wg. przepisów. na każdej osi, taki sam kpl. Osie mamy dwie i po jednej oponie. jak ktoś tego nie rozumie, albo nie chce, to może być tylko doradcą bankowym. oni mają swoje ścieżki myślenia. P.S.
Tak mi się skojarzyło, po ostatniej wizycie z klientem, w jednym z oddziałów w Gdańsku czy Gdyni....
P.S. mam zadanie wysłać paru gostków na przyspieszoną emeryturę.................
jerzyn

Postautor: Staszek.S » wtorek 14 lis 2017, 00:53

Wiesz, może nie zaczynajmy się tutaj obrażać... Bo o poziomie Twojego rozumienia tekstu pisanego ja również mogłbym co nieco powiedzieć..
Wg przepisów, dla samochodów,to jest tak że takie same opony owszem, ale na osi!!!... I dlatego część samochodów ma z przodu np cieńsze gumy niż z tyłu..
Ale prawa jest taka sama jak lewa...

Jezu....proste pytanie a juz tyle pisania...
Zapytam raz jeszcze - czy mając opone x z przodu, wymieniając tył, muszę również założyć oponę x tyle że w odpowiednim rozmiarze, czy mogę założyć oponę y ???
Inaczej, czy mając z przodu opone metzeler z6, z tyłu muszę dać to samo, czy mogę np michelina jakiegoś albo innego dunlopa ??
Teraz jasne ??
Staszek.S

Postautor: Staszek.S » wtorek 14 lis 2017, 00:55

jerzyn pisze:Poprawnie to jest, wg. przepisów. na każdej osi, taki sam kpl. Osie mamy dwie i po jednej oponie. jak ktoś tego nie rozumie, albo nie chce, to może być tylko doradcą bankowym. oni mają swoje ścieżki myślenia. P.S.
Tak mi się skojarzyło, po ostatniej wizycie z klientem, w jednym z oddziałów w Gdańsku czy Gdyni....
P.S. mam zadanie wysłać paru gostków na przyspieszoną emeryturę.................

No proszę... a parę postów temu nie rozumiałeś o co pytam pisząc o osiach...:D
Staszek.S

Postautor: margaryna85 » wtorek 14 lis 2017, 01:10

Jak najbardziej można założyć różne gumy na przód i tył.
Jak np, Jeździsz na dobrej gumie dobrej firmy . udanym modelu na przodzie a akurat producent nie produkuje wymiaru na tył do twojego moto to co? To jest powód do jakiś zmian :mur
BMW R1100R
Awatar użytkownika
margaryna85

Postautor: jerzyn » wtorek 14 lis 2017, 09:02

Staszek.S pisze:
jerzyn pisze:Poprawnie to jest, wg. przepisów. na każdej osi, taki sam kpl. Osie mamy dwie i po jednej oponie. jak ktoś tego nie rozumie, albo nie chce, to może być tylko doradcą bankowym. oni mają swoje ścieżki myślenia. P.S.

No proszę... a parę postów temu nie rozumiałeś o co pytam pisząc o osiach...:D

Wiesz, ja akurat zrozumiałem, chociaż postawiłeś niezrozumiałe pytanie. Wystarczyło zapytać, czy na przodzie i tyle, albo jak już zacząłeś kombinować, czy na przedniej osi i tylnej, muszą być takie same opony?
Nie, nie muszą
jerzyn

Postautor: Staszek.S » środa 15 lis 2017, 23:09

No to skoro doszliśmy wspólnie w tej kwestii do porozumienia, to teraz pytanie pomocnicze...
Co sensownego założyć na tył?
Założenia są takie:
- na przodzie mam prawie nową (5tyś ma) Z6
- Z6 na tył podobno już trudno dostępna i nie najnowsza konstrukcja (niby są lepsze - pytanie czy warto sie o to szarpać)
- doświadczenia na 'litrze' nie mam dużego, co za tym idzie jeżdżę dość zachowawczo i na pewno dużo poniżej możliwości zarówno moto jak i opon
- główne jazda to wte i wewte do pracy po 40 km w jedną stronę od wczesnego marca do późnego listopada, z 12latkiem na plecaka więc patrz pkt poprzedni :)
- mam słabe nerki, nikt ich nie kupi więc opona nie może kosztować tyle co nerka :)
Staszek.S

Postautor: margaryna85 » czwartek 16 lis 2017, 19:44

Ja z metzelerów patrzyłem za z8.Na z6 jeździłem k 75 i ślizgała się jak diabli na mokrym a na kostce czy wszelkiej farbie np pasy to już tragedia.
Brat ma w HD jakiegoś dunlopa to już w ogóle boi się jeździć na mokrym.
BMW R1100R
Awatar użytkownika
margaryna85

Postautor: Staszek.S » piątek 17 lis 2017, 07:42

No ja niemam porównania..:)
Moja nowa przednia z6 wg mnie całkiem nieźle się trzyma... ta z tyłu jest dość mocno wyjechana i z rocznika 2011. Fakt że na kostce, zwłaszcza mokrej mam silne wrażenie uciekania tyłu w bok spod du..y, ale to może być winą właśnie zużycia oponki a nie modelu... Dlatego pytam :)
Staszek.S

Postautor: Stan48 » czwartek 23 lis 2017, 23:58

Osobiście polecił bym Pilot road 4 . Trzyma naprawdę świetnie szczególnie na mokrym (u mnie 12tys. i bez ząbkowania) ale pewnie koledzy z większym doświadczenie zarz skrytykója :cool
Awatar użytkownika
Stan48

Postautor: zielony » piątek 24 lis 2017, 22:02

A bo taki michelin czy inny metzeler są takie meainstreamowe, a niektórzy ciągle chcą się wyróżnić :biggrin :drinking
R1100RT
zielony

Postautor: zeglarz28 » czwartek 28 gru 2017, 21:18

Ja bym nigdy nie mieszal opon. Komplety sa tak przewidziane ,ze najpierw sygnalizuje utrate przyczepnosci tyl a potem przod. Jak jest odwrotnie to sami wiecie co sie dzieje....Pozdrawiam
zeglarz28

Postautor: Tank » czwartek 28 gru 2017, 21:40

Wg mnie- urban legend.

Wysłane przy użyciu Tapatanka
Obrazek It's a Long Way to Tipperary...
Awatar użytkownika
Tank

Postautor: Benek » czwartek 28 gru 2017, 21:50

jednakowość opon nie ma większego znaczenia
Awatar użytkownika
Benek

Postautor: zeglarz28 » czwartek 28 gru 2017, 21:53

Benek - moze u Ciebie. U mnie ma.Wystarczy ,ze bedziesz mial rozne twardosci gumy i jestes w d....e jak Ci najpierw przod pusci. Albo z przodu indeks predkosci bedzie do 180 a z tylu do 240 to co wtedy?
Zreszta wystarczy dobrze przeczytac instrukcje motocykla i sprawdzic w serwisie warunki gwarancji. No ,ale kto by to czytal...
zeglarz28

Postautor: Pawełgd » środa 08 sie 2018, 22:18

U mnie wymienione pilot 4 na pilot 5 - oczywiście na plus .
Gumy pilot 4 jak na zdjęciach w zakrętach już uciekały .
W deszczy bardzo dobre - w zakrętach i na suchym - również bardzo dobre - polecam takie gumy.
Załączniki
IMG_20180807_193814_HDR.jpg
IMG_20180807_193814_HDR.jpg (1.06 MiB) Przeglądany 314 razy
1200
Pawełgd

Postautor: Porter » czwartek 09 sie 2018, 14:02

Napisz jak się jeździ na tych 5, bo czwórki mam mocno wyząbkowane i muszę na coś zmienić. Michelin to bardzo dobrze trzymająca motocykl opona, niestety ząbkowanie to dramat. Ciekawe czy w tych 5 będzie lepiej?
BMW R1200RT
Awatar użytkownika
Porter

Postautor: Alex » czwartek 09 sie 2018, 14:28

Porter,
gdzieś na forum były już Vtki opisywane ale nie mogę tego teraz znaleźć..W każdym razie od maja jeżdżę na PR5 i jestem b.zadowolony.
Moim zdaniem są jeszcze lepsze od PR4 w zakrętach na suchym i mokrym. Mam na nich przejechane kilka tysięcy kilometrów i na początku sprawdzałem czy na pewno mam esę na NORMAL a nie CONFORT ;)
Jest jeden minus, który gdzieś mam za uchem. Podobno MIchelin dla r12rt rekomenduje PR5 w wersji GT (będą dostępne w 2019), ale ja głównie
jeżdżę sam więc nie miałem oporów żeby założyć wersje bez GT. Ogólnie polecam. Ciekaw jestem opinii innych.

Pzdrwm,
Alex
BMW Klub Polska Motocykle
karta członkowska nr 0049

Obrazek
Awatar użytkownika
Alex

Postautor: S3r » czwartek 09 sie 2018, 21:01

Alex pisze:Porter,
gdzieś na forum były już Vtki opisywane ale nie mogę tego teraz znaleźć..W każdym razie od maja jeżdżę na PR5 i jestem b.zadowolony.
Moim zdaniem są jeszcze lepsze od PR4 w zakrętach na suchym i mokrym. Mam na nich przejechane kilka tysięcy kilometrów i na początku sprawdzałem czy na pewno mam esę na NORMAL a nie CONFORT ;)
Jest jeden minus, który gdzieś mam za uchem. Podobno MIchelin dla r12rt rekomenduje PR5 w wersji GT (będą dostępne w 2019), ale ja głównie
jeżdżę sam więc nie miałem oporów żeby założyć wersje bez GT. Ogólnie polecam. Ciekaw jestem opinii innych.

Pzdrwm,
Alex

Daj znać jak się będzie jeździło jak minie 10.000km. Miśki to guma pierwsza klasa ale do 10k, reszta to loteria, a zęby jak u lwa :mur. U mnie minęło 12k na metzeler roadtec 01 hwm i mogę z czystym sumieniem polecić, dalej bez strachu zamykam gumy na winklach :drinking, a test hamowania awaryjnego w zeszłym tygodniu na rozgrzanym asfalcie wypadł wyśmienicie chociaż to w głównej mierze zasługa Rtka, który na samych felgach by wyhamował :haha
R1200 RT LC
Awatar użytkownika
S3r

Postautor: Alex » piątek 10 sie 2018, 12:00

S3r,
będę kontrolował. Choć na 5tkach "mięsa" sporo. I Guma miękka jak pianka :)
Za chwilę ruszam na tor do Słomczyna oby pogoda pozwoliła dotrzeć boki ;)

Pzdrwm,
Alex
BMW Klub Polska Motocykle
karta członkowska nr 0049

Obrazek
Awatar użytkownika
Alex

Postautor: Porter » piątek 10 sie 2018, 19:44

Miałem PR. GT4 i PR 3 obie gumy idealnie jeździły , super na suchym i super na mokrym. Niestety oba komplety mimo dbania o ciśnienie wyząbkowały okropnie i to po ok 7000km. Nadmienię , że przeważnie jeżdżę z plecakiem i z kuframi. No ale te gumy przecież są preferowane do tego motocykla. Miałem swego czasu rozmowę z człowiekiem z Michelina [ chodziło o reklamację ] . Powiedział , że reklamować mogę , ale odpowiedź zawsze bedzie negatywna, bo ząbkowanie nie podlega reklamacji [ ja tego zrozumieć nie mogę, bo to przecież ewidentnie wina opony, a nie kierowcy , czy motocykla. ] Gdyby nie to , że nigdy mnie nie zawiodły [ nawet w dużej ulewie ] , to w życiu bym nie kupił tej marki. Mam nadzieję [ cichą] , że w tych 5 tkach poprawili co nie co. Piszcie zatem jak się sprawują te nowe piątki.
BMW R1200RT
Awatar użytkownika
Porter

Postautor: Wienio » piątek 10 sie 2018, 21:20

Cześć Porter!
Dawno się nie widzieliśmy, ale dobrze pamiętam zorganizowaną przez Ciebie wycieczkę.
Odnośnie opon:
Rzeczywiście, wyząbkowanie opony nie podlega gwarancji i nie uznaje takiej sytuacji żaden producent.
Ząbkowanie opon jest efektem jej normalnego eksploatacyjnego zużycia i jest wprost proporcjonalne do jej kostkowatej budowy, miękkości gumy, obciążenia oraz agresywności użytkowania. W przypadku opony przedniej zależne od agresywności /ostrości/hamowania.
Przy oponach nie kierunkowych można zmniejszyć wyząbkowanie przez przełożenie opony na obręczy, przy kierunkowych to raczej niemożliwe.
Dodam, że w samochodach przednionapędowych ząbkowanie jest mniej zauważalne gdyż następuje w obu kierunkach/stronach/ i występuje wyrównywanie bieżnika opony. W motocyklach jest to jednak niemożliwe.
Było już o tym wielokrotnie na forum.
Bardzo Motocyklowa Wielkopolska
Wienio

Postautor: Porter » piątek 10 sie 2018, 21:58

Cześć Wienio.
Dawno się nie widzieliśmy, ale do dzisiaj mam wódeczkę o smaku pigwy , którą mi podarowałeś.
Co do opon, to zawodowo jestem z tym tematem powiązany i wiem , że producenci jedno, ulotki reklamowe drugie , a życie trzecie. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć , że im opona droższa i producent bardziej znany, tym szybciej ząbkuje. Miałem kiedyś w swojej Toyocie zamontowane Good Year z najdroższej półki. Po dwóch latach i malutkim nalocie opony z tyłu wyząbkowały. Oddałem na reklamację i oczywiście bla bla bla , że kombi, że mało powietrza, że pewnie amortyzatory do du..y , że na pusto jeżdżę itp, itd. Odrzucono. Wkur.......em się wywaliłem gówniane good yeary ne śmietnik i kupiłem najtańsze jakie mieli na hurtowni. Wtedy to były koreańskie Nexeny których nikt nie znał, bo dopiero wchodziły na polski rynek. Jeździłem na nich 5 lat. Zrobiłem 50 000km i były zajebi... Nic nie wyząbkowały, ani żadnych innych problemów z nimi nie miałem. Żart jest taki , że Nexeny kosztowały 40% Good year. Wielu z nas ma podobne problemy, dlatego trzeba dzielić się doświadczeniami. W kupie siła, jak mawiał poeta.
Pozdr. i do zobaczenia na trasie.
BMW R1200RT
Awatar użytkownika
Porter

Poprzednia

Wróć do Garaż - seria R