REGULACJA ŚWIATEŁ W R 1200 RT

Sprawy techniczne związne z modelami serii R, czyli wszystkie boxery: GS, GS ADV, GS LC, GS ADV LC, R, S, RS, RT, C, CL...

Moderatorzy: Grzesiek, Tank

REGULACJA ŚWIATEŁ W R 1200 RT

Postautor: Sasza58 » piątek 06 maja 2011, 23:31

Instrukcja obsługi bardzo lakonicznie traktuje tę kwestję ograniczając się jedynie
do ustawienia w pozycji A lub B specjalnej dżwigienki po lewej stronie za reflektorami. W związku z tym mam pytanie jak regulować ustawienie reflektorów
bez konieczności wizyty w warsztacie. Po prawej stronie za reflektorami namierzyłem jakieś przedłużone sześciokątne pokrętło ale nie jestem pewien do czego ono służy.
Sasza58

Postautor: Docent » sobota 07 maja 2011, 22:00

Nie bój się - kręć :lol: Dobrze kombinujesz. Dźwigienka?- też już wiesz do czego służy. A skąd wiesz , jak wysoko masz ustawić? :?:
Awatar użytkownika
Docent

Has thanked: 0 time
Been thanked: 19 times

Postautor: Buli_BMW » niedziela 08 maja 2011, 11:17

no właśnie Docent rozwiń temat bo też bym chętnie nieco popracował nad światłami a instrukcja trochę to olewa.
Czy w RT da się każde światło regulować osobno (żarówkę)? Zmieniłbym nieco kąt pomiędzy lampami mijania.
Może macie jakiś patent jak ustawić moto do takiej operacji by potem jak się na nim usiądzie nie wyszło w niebo lub pod siebie :D
buli
R1200C, R1200RT
Awatar użytkownika
Buli_BMW

Been thanked: 0 time

Postautor: Sasza58 » niedziela 08 maja 2011, 22:46

Dzięki Docent. Skąd wiem jak ustawić? Z internetu. problem jest w tym, że każdy
ma odmienną teorię. Przyjąłem nast. zasadę: odl.motocykla od ściany 5m. Odl. żarówki od podłoża przenoszę na scianę. Prawidłowa linia świecenia swiateł mijania 5 cm poniżej lini odległości żarówki od podłoża. Muszę to zrobić przy pełnym obciązeniu motocykla ( ja ,pasażer, bagaż). Miałem światła ustawione
pod jazdę solo i podczas wakacji z małżonką plus bagaż był problem.Jakieś uwagi? :?
Sasza58

Postautor: Alex » poniedziałek 09 maja 2011, 10:24

Witam,
O ile dobrze pamiętam ta dźwigienka, o której piszesz Sasza58 służy do obniżenia światła jak jesteś załadowany w pełni (bagaże + pasażerka). Natomiast za zegarami w RT są dwa pokrętłą jedno do ustawienia wysokości świecenia lustra drugie (z prawej, łatwiej dostępne) do ustawienia lustra prawo-lewo. Skorygujcie mnie jeśli kręce...

Pozdrowienia,
Alex
p.s. w nowych RT rocznik 2010, 2011 wróciło na kockpit pokrętło do świateł. Jak było w 1150 RT.
BMW Klub Polska Motocykle
karta członkowska nr 0049

Obrazek
Awatar użytkownika
Alex

Been thanked: 1 time

Postautor: Docent » wtorek 10 maja 2011, 08:32

Sasza- nic tak dobrze nie uczy jak doświadczenie :wink:
Byłem pełen wiary w Twoje umiejętności poznawcze, a tu nagle kolega Alex wyłożył kawę na ławę :D
O ustawienie wysokości ogólnie w pojazdach pytałem serio: Dziś już nikt tego nie uczy (brawo Sasza-dobra odpowiedź!) i nie egzekwuje..Ulice są pełne baranów oślepiających: "bo tak lepiej widzę"
Niestety motonici również się tu przyczyniają nie mając pojęcia "gdzie TO ma świecić" :roll:
Mieszkam za miastem i b. często jeżdżę po zmierzchu. Co trzeci- czwarty pojazd oślepia..[/b]
Awatar użytkownika
Docent

Been thanked: 19 times

Postautor: Alex » wtorek 10 maja 2011, 15:22

Docent,
Muszę przyznać Ci rację. Ale wynika to chyba z tego, że na żarówki to jeszcze stać, ale żeby prawidłowo osadzić ją w uchwycie albo chociaż spojrzeć czy równo świecą to już zbyt wysokie wymagania. Byle do przodu i jak najmniej myśleć.

Pozdrowionka,
Alex
oby takich baranków jak najmniej na drodze...

Obrazek
Awatar użytkownika
Alex

Re: REGULACJA ŚWIATEŁ W R 1200 RT

Postautor: Luzak » środa 12 cze 2019, 00:16

Mam pytanie w temacie. Dzisiaj wyjechałem w trasę z plecaczkiem i mieliśmy trochę klamotów i cały czas mi mrugali więc wnioskuję, że mam źle ustawione światła. Byłem przekonany, że skoro zawieszenie samo się ustawia po wybraniu obciążenia to i wypoziomuje się pod światła - a tu taka niespodzianka.
Mam 1200 z 18go i pytanie czy tutaj coś samemu można wyregulować? Czy jest to konieczne? Jak do tego się zabrać?
Awatar użytkownika
Luzak

Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Postautor: Alex » środa 12 cze 2019, 08:24

Cześć,

podobnie jak w modelach poprzednich obecne Rt rónież ma możliwości ustawienia świateł. I tak bez ingerencji w plastik pod lampą masz "wajchę" (prawo/lewo) w zależności czy jedziesz sam czy z pasażerką. Jeśli tego mało jest pokrętło schowane pod osłoną lusterka lewego. Patrz rysunek poniżej.

Pzdrwm,
Alex
Załączniki
Regulacja_wysokosci_lampyRT.JPG
i tu musisz juz kombinować najlepiej dojeżdżając do białej ściany...
Regulacja_wysokosci_lampyRT.JPG (43.42 KiB) Przeglądany 202 razy

Obrazek
Awatar użytkownika
Alex

Postautor: Luzak » środa 12 cze 2019, 08:51

Dzięki Alex, poszukam, potrenuję.
Awatar użytkownika